Bİ’ GARİP FİLM KUŞAĞI – Martyrs

“SARHOŞUN HER SÖYLEDİĞİ ANLAŞILMAZ.”

Film Adı:
Martyrs

Yapım Yılı:
2008

Süre:
1 saat 39 dakika

Tür:
Korku, Gerilim, Drama

Yönetmen:
Pascal Laugier

Senaryo:
Pascal Laugier

Oyuncular:
Mylene Jampanoi (“Lucie” olarak)
Morjana Alaoui (“Anna” olarak)
Catherine Begin (“Mademoiselle” olarak)

Dikkat, bu yazı dizisi bahsi geçen film hakkında bol miktarda spoiler içerecektir!

Genç bir kız olan Lucie, onu çocukken kaçıran ve istismar eden bir aileden intikam almak üzere, kendisiyle birlikte en yakın arkadaşı Anna’yı da cehenneme dönen korkunç bir yolculuğa çıkarır.

Lucie, başta ailenin çocukları da dahil tüm üyelerini katlederek amacına ulaşmış gibi gözükse de her şey giderek artan sanrılarından birini görmesiyle tersine döner. Gördüğü yaratıkların ona zarar vermek istediğine inanmaktadır ve yine böyle bir sanrıda ölerek olay mahallini temizlemek için çağırdığı Anna’yı evde tek başına bırakır. Anna evde bulduğu gizli bölmeden geçerek istismar iddialarının gerçekliğine acı bir şekilde şahit olacak ve tüm bu deneylerin gerçek sebebini: Yaratıcı ve öte-aleme dair bilgi edinmek için insanlara işkence eden şeytani bir kuruluşun varlığını öğrenecektir.


Yazı dizimizin ilk konuğu “As Above So Below” filminde üzerinde konuştuğumuz üzere: Yüzyıllar önce günahlarından arınmak, saf doğuşu elde etmek ve büyük gizlere erişmek isteyen simyacıların belirli inisiyatik çalışmalarda bulunduğunu biliyoruz.

Bu filmde de benzer bir şekilde Tanrı’nın ve öte-alemin varlığından emin olmak isteyen bir grup gizli oluşumun, ‘sistematik bir şekilde büyük acılar çeken insanların ölüm anında Tanrı’yı gördüğü inancı’ndan yola çıkarak daha önce hiç başarıya ulaşmamış deneylerini Anna üzerinde devam ettirdiklerini görüyoruz. Filmin ismi olan Martyrs de, şahit/şehit olmaktan gelmektedir. Nitekim saatlerce deneyim yaşadığı söylenen ve ölümünün hemen öncesinde kuruluşun başındaki “Madam”a gördüklerini fısıldayan Anna, artık acılarından kurtulmuştur. Biz seyirciler olarak ekranımızda Anna’nın gözünden bir takım “parlak” gürüntülere şahitlik etsek de, Madam’ın öğrendiklerinden sonra (kuruluşun müşterisi olan bir oda dolusu zengin-ihtiyara sonuçları açıklamak yerine) intihar etmesiyle afallarız.

Bu noktada film farklı spekülasyonlara açık: Anna öte-alemi doğruladığı için mi yoksa olmadığını söylediği için mi Madam kendini öldürdü? Yoksa öte-alemin onun için güzel bir yer olmaması ihtimali mi var? Peki ya Anna kendine günlerce işkence eden bu kadına doğruları söylememiş olabilir mi?


Bir kesim izleyici filmin net bir açıklama getirilmeyen sonunu kafa karıştırıcı bulsa da, benim de içinde olduğum bir grup için filmin -hele de böyle bir sorunsala- bariz bir cevap vermemiş olması daha tatmin edici. Her ne kadar Martyrs belki ele aldığımız diğer yapımlara nazaran düşük bütçeli bir film olmasa da yapısı itibariyle bizim “sarhoş”lardan sayılabilir vee “Sarhoşun her söylediği anlaşılmaz.”

BU İÇERİĞE BENZER...

DAS BOOT VR OYUNU OLUYOR 2018'de dizisi çekilecek olan Das Boot, VR ile oyun dünyasına geliyor.
YENİ FIVE NIGHTS AT FREDDY’S OYUNU DUYURULDU... Five Night At Freddy's geliştiricisi Scott Cawthon, yaptığı açıklamada yeni oyunu ve iptalini bir arada duyurdu.
HELLBOY GELİYOR! Yıllardır süren bekleyiş sonunda bitiyor. Bir yanda Hellboy'un yaratıcısı Mike Mignola, bir yanda yönetmen Guillermo del Toro ve bir yanda da biz hayr...